Шкідливість електронних сигарет та вейпінгу: що потрібно знати

Останні декілька років вейпи та електронні сигарети стають все більш популярними серед підлітків. Багато людей вважають, що вони є безпечнішою альтернативою звичайним цигаркам.
Активне та широке використання електронних сигарет набуло популярності в нашій країні протягом останніх 5 років. Електронні сигарети позиціонувались як менш шкідливі порівняно з палінням традиційного тютюну, але 23 серпня 2019 року в США була зареєстрована перша смерть, пов’язана з вейпінгом.

Результати всеукраїнського опитування дорослих свідчать, що понад 70% щоденних курців віком 18-29 років користуються електронними виробами для куріння: 37% респондентів вживають тютюнові вироби для електричного нагрівання, а 36% — електронні сигарети.

Серед підлітків 13-15 років 40% хоча б раз вживали електронні сигарети, а близько 20% є теперішніми споживачами. Половина опитаних підлітків віком 15-16 років мали досвід куріння електронних сигарет, а кожен п’ятий (19%) вживав їх упродовж останніх 30 днів.

Електронні сигарети — це пристрої, що створюють аерозоль через нагрівання рідини. Ці рідини можуть містити нікотин (встановлено випадки, що «безнікотинові» вироби теж містили нікотин), а також інші хімічні речовини. Основні інгредієнти рідин — пропіленгліколь та гліцерин — забезпечують смакові властивості й інтенсивне випаровування, але дослідження свідчать про їхню токсичність. Токоферол (вітамін Е) може викликати подразнення при вдиханні, а ацетальдегід і формальдегід є канцерогенами.

Паління може завдати шкоди здоров’ю підлітків різними способами. Одним із найбільш значних є вплив на розвиток мозку. Нікотин в електронних сигаретах може перешкоджати розвитку мозку, впливаючи на навчання, пам’ять і увагу.

Вдихання хімікатів та інших шкідливих речовин може пошкодити легені та дихальні шляхи, що призведе до респіраторних захворювань, таких як бронхіт і астма. Крім того, вейпінг може спричинити пошкодження легенів і проблеми з диханням, такі як хрипи, кашель і задишка.

Нікотин може підвищувати артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень, створюючи навантаження на серцево-судинну систему. Не виключені також проблеми зі здоров’ям порожнини рота, такі як неприємний запах з рота, захворювання ясен і втрата зубів. Хімічні речовини в тютюні та електронних сигаретах можуть пошкодити ясна та зуби, що призведе до запалення, інфекції та гниття.

Рідкий нікотин, який використовується в електронних пристроях, викликає сильну залежність і може призвести до отруєння нікотином, особливо у маленьких дітей. Нагрівальний елемент у цих пристроях також може виробляти шкідливі хімічні речовини, такі як формальдегід, які можуть спричинити рак та інші проблеми зі здоров’ям. Варто зазначити, що вейпінг пов’язують із підвищеним ризиком розвитку певних типів раку, включаючи рак легенів, рак горла та рак ротової порожнини.

Багато людей намагаються кинути палити за допомогою електронних сигарет. Проте ефективність електронних сигарет як засобу для відмови від куріння не доведена. Натомість існують дослідження, які вказують, що люди, які намагаються відмовитися від куріння за допомогою електронних сигарет, мають менші шанси на успіх, у порівнянні з тими, хто ці пристрої не використовує.

Не шукайте легких шляхів кинути курити. Найкращий спосіб зробити це – відмовитись від куріння взагалі.

В Україні є корисний сервіс з рекомендаціями, як підготуватися, щоб кинути курити, та порадами, як допомогти курцю http://stopsmoking.org.ua/.

Запорізький центр професійно-технічної освіти водного транспорту запрошує всіх охочих на День відкритих дверей, який відбудеться в онлайн форматі!На вас чекає знайомство з освітнім закладом, огляд професій.Дізнайтесь більше про перспективи навчання та професійного зростання у сфері водного транспорту! Дата: 16.01.2025 четверЧас: 14.00Формат: Онлайн-зустріч на платформі Google MeetПОСИЛАННЯ НА ЗУСТРІЧ:https://meet.google.com/zfg-ydeu-rij

Щороку 22 січня Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлено Указом Президента України “Про День соборності України” від 21 січня 1999 року № 42. 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки (об’єднання) Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки в єдину незалежну державу. У зачитаному […]

Сьогодні стає очевидним, що розвиток конкурентоздатного випускника не можливий без сучасного педагогічного працівника, здатного успішно вирішувати завдання підготовки майбутніх кваліфікованих робітників, самостійно здобувати необхідну інформацію, структурувати її, який усвідомлює значення професійної освіти і має відповідну підготовку для здійснення такої діяльності в складних умовах війни. 10 січня 2025 року відбулося спільне засідання методичних комісій ДНЗ «Запорізький ЦПТОВТ». Методист […]

Ми використовуємо файли cookie. Якщо ви не згодні, щоб ми використовували cookies, відповідним чином встановіть налаштування вашого браузера (в такому випадку ми не гарантуємо коректної роботи сайту), або не використовуйте наш веб-сайт.

x